Przejdź do treści głównej

Bank Światowy i eksperci Komisji Europejskiej doradzają w ramach inicjatywy Catching-up. Zapraszamy do udziału w konferencji, zarejestruj się już dziś!


2018-05-18 10:49

Wydarzenie, które odbędzie się 21 czerwca br. w Muzeum Śląskim  to ogólnopolskie spotkanie,  podsumowujące dotychczasową współpracę regionów z instytucjami Unii Europejskiej na rzecz regionów rozwijających się - „Catching-up regions”.

Inicjatywa Catching-up regions została powołana przez Komisję Europejską, w imieniu której działa Bank Światowy. Jest instrumentem, który pomaga regionom państw UE, które pomimo wysokiego poziomu rozwoju gospodarczego borykają się z różnymi wyzwaniami. W Polsce w realizację inicjatywy Catching-up regions jest zaangażowane również Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. 

Polska była jednym z pierwszych państw, które dołączyło do inicjatywy jeszcze w 2016 roku. Pierwotnie do współpracy włączyły się 2 polskie województwa – świętokrzyskie i podkarpackie. Następnie zaangażowały się również województwa: małopolskie, śląskie i lubelskie.

Krajowi i zagraniczni fachowcy doradzali  regionom w  kwestiach budowania i rozwijania współpracy pomiędzy nauką i biznesem, wspierania szkolnictwa zawodowego, pobudzania i rozwijania lokalnej przedsiębiorczości.  Województwo śląskie i małopolskie do włączenia się w Inicjatywę skłonił problem, którego wspólnym mianownikiem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza. Eksperci z Komisji Europejskiej i Banku Światowego pomagali więc w doborze efektywnych i jak najszerszych sposobów walki z niską emisją.

21 czerwca br. podczas konferencji  w Muzeum Śląskim, Marszałkowie zaangażowanych województw podzielą się wnioskami jakie płyną z dotychczasowej współpracy w ramach Inicjatywy.

Przede wszystkim jednak, uczestnicy konferencji będą mieli okazję zapoznać się z wynikami prac w różnych dziedzinach tematycznych poprzez wybór konkretnego panelu w ramach konferencji :

  • Dlaczego planowanie przestrzenne jest ważne dla biznesu? Doświadczenia z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego;
  • Kontrola w firmach: dobrodziejstwo czy obciążenie dla przedsiębiorcy;
  • Podkarpackie centrum innowacji: platforma wsparcia dla regionalnych innowacji i transferu technologii;
  • Jak uporać się z problemem zanieczyszczenia powietrza: efektywność energetyczna domów jednorodzinnych

Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych powyższymi tematami do udziału w konferencji. Organizatorzy –Komisja Europejska i Bank Światowy - udostępniają panel rejestracyjny, który będzie otwarty tylko do 11 czerwca br. https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/catching_up_regions_2018?surveylanguage=PL

Szczegółowa agenda konferencji poniżej.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś