FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Dofinansowania w III Filarze Śląskiego Pakietu dla Gospodark - najczęściej zadawane pytania część II.


61. Jaka powinna być wartość posiadanych środków finansowych w przypadku, gdy wnioskodawca przewiduje korzystanie z płatności częściowych?

ODPOWIEDŹ

Wnioskodawca sam decyduje na jaką kwotę dostarczy dokumenty potwierdzające finansowanie projektu. Natomiast rolą ekspertów na etapie oceny merytorycznej jest zweryfikowanie projektu m.in. w oparciu o kryterium pn. „Potencjał finansowy, organizacyjny i administracyjny Wnioskodawcy”. Natomiast weryfikacja zostanie dokonana na podstawie załączonych dokumentów finansowych (m.in. sprawozdań finansowych, dokumentów potwierdzających posiadanie środków na realizację projektu), dodatkowych załączników oraz opisu wniosku o dofinansowanie w tym prognoz finansowych. W ocenie potencjału finansowego Wnioskodawcy brana jest pod uwagę kondycja finansowa Wnioskodawcy.

62. Wnioskodawca prowadzi biuro podróży. W związku z zaistniałą sytuacją chce dodać nową usługę jaką byłby wynajem przyczep kempingowych - zarówno na miejscu w formie indywidualnego wynajmu, jak również w formie postawienia przyczepy w miejscach turystycznych i wynajem w formie noclegu.
Zatem, czy można ubiegać się o dofinansowanie na zakup przyczep kempingowych aby wprowadzić nową usługę?

ODPOWIEDŹ

Przyczepy kempingowe nie wpisują się w katalog kosztów kwalifikowalnych, zatem nie można uzyskać na nie wsparcia.

63. Czy wnioskodawca na etapie składania wniosku powinien mieć dokument poświadczający zakup nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Na etapie składania wniosku o dofinansowanie w punkcie B.3. „Miejsce realizacji projektu” należy podać miejsce realizacji projektu najdokładniej jak jest to możliwe. Czyli województwo, miejscowość, ulica, nr domu/lokalu. Wnioskodawca powinien mieć już zabezpieczone miejsce realizacji projektu, aby w późniejszym terminie nie było problemów z jego realizacją. Wszystko powinno być możliwie jak najbardziej dokładne i konkretne. Należy zaznaczyć, iż Wnioskodawca nie musi realizować projektu w nieruchomości, która jest jego własnością - Wnioskodawca ma możliwość realizacji projektu w obiekcie, który wynajmuje.

Jednocześnie przypominamy, iż przedmiotowa kwestia będzie podlegała weryfikacji przez ekspertów na etapie oceny merytorycznej.

64. Czy wkład niepieniężny w postaci nieruchomości musi być własnością wnioskodawcy na dzień podpisania wniosku, czy też może być na dzień podpisania umowy? (aktualnie podpisana umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego).

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z Załącznikiem nr 1 do Umowy o dofinansowanie, Kwalifikowalność wydatków dla naboru nr RPSL.03.02.00-IP.01-24-026/20, wkład niepieniężny o którym mowa w zapytaniu powinien być wnoszony przez Beneficjenta ze składników jego majątku.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy Wnioskodawca nie posiada na moment rozpoczęcia realizacji projektu prawa do zarządzania określonym majątkiem, to nie może stanowić on wkładu niepieniężnego.

65. Czy budowa budynku tak, aby kosztami kwalifikowalnymi były koszty nabycia materiałów i robót budowlanych musi być realizowany na działce zabudowanej, czy też może być realizowany na działce niezabudowanej posiadanej przez wnioskodawcę, przy założeniu, że wkład własny wnioskodawcy będzie pieniężny?
Czy jako koszt nabycia nieruchomości zabudowanych rozumie się też nabycie lokalu (np. w kamienicy) i kosztami kwalifikowalnym mogą być w przypadku takiego lokalu również koszty nabycia materiałów i robót budowlanych, które zostaną przeprowadzone w ramach projektu?

ODPOWIEDŹ

Budowa budynku w ramach kategorii kosztu - materiały i roboty budowlane, mogą być realizowane na nieruchomości niezabudowanej.

Natomiast kategoria kosztu dotycząca zakupu nieruchomości zabudowanej odnosi się również do zakupu lokalu np. w kamienicy.

Dodatkowo informujemy, że koszt zakupu nieruchomości zabudowanej stanowią koszt limitowany, tj. jego wartość nie może przekroczyć 10% wartości pozostałych kosztów kwalifikowalnych w projekcie. Informujemy, że do wsparcia nie kwalifikują się nieruchomości z przeznaczeniem w całości lub w części na cele mieszkaniowe.

Poniesienie w ramach projektu wydatku związanego z zakupem nieruchomości zabudowanej, nie wyklucza jednoczesnego zakupu również materiałów i robót budowlanych.

Przypominamy jednak, iż niekwalifikowalne są wszelkie wydatki związane z zakupem nieruchomości lub materiałami i robotami budowlanymi na lokale wykorzystywane na cele mieszkalne.

66. Czy podmiot, który prowadzi, np. przychodnię dentystyczną i nie ma możliwości odzyskania podatku vat, może ująć kwotę brutto jako wydatek kwalifikowalny, czy również zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku - powinien kwalifikować wyłącznie wydatek netto?

ODPOWIEDŹ

W ramach konkursu RPSL.03.02.00-IP.01-24-026/20 podatek vat stanowi wydatek niekwalifikowalny.

Dlatego też, należy go wykazać w części C.2.3. – „Koszty niekwalifikowalne”, niezależnie od realnej możliwości Wnioskodawcy do odzyskania podatku VAT.

W takim przypadku prosimy uwzględnić kwotę netto dla wydatków kwalifikowalnych.

67. Czy w ramach niniejszego naboru nie ma limitu % na wydatki związane z nabyciem robót i materiałów budowlanych – tzn., czy projekt może dotyczyć np. tylko modernizacji istniejącego budynku, celem poprawy konkurencyjności firmy i utworzenia nowych miejsc pracy?

ODPOWIEDŹ

W ramach kosztów nabycia materiałów i robót budowlanych nie ma określonych limitów.
Projekt może dotyczyć wyłącznie modernizacji istniejącego budynku.

Należy jednak mieć na uwadze pozostałe warunki konkursu oraz wpisywanie się projektu w co najmniej w jeden z celów konkursu, co zostanie zweryfikowane w ramach oceny projektu (m.in. w zakresie zasadności poniesienia zadeklarowanych wydatków).

68. Czy jest możliwość skorzystania z III filaru (Śląski Pakiet dla Gospodarki), gdy przedsiębiorca skorzystał już z pożyczki 5 000zł w ramach tarczy antykryzysowej? Czy też ta pomoc się wyklucza?

ODPOWIEDŹ

Dokumentacja konkursowa nie wyklucza wprost możliwości udzielenia wsparcia przedsiębiorcom, którzy korzystają z pomocy w formie pożyczki do 5 000zł (tarcza antykryzysowa).

Należy wskazać, że weryfikacji podlegać będzie fakt nieprzekroczenia maksymalnego poziomu intensywności wsparcia. Wszelki rodzaj pomocy z innych źródeł przed złożeniem wniosku należy wskazać w dokumentacji aplikacyjnej.

69. Przy składaniu wniosku o dofinansowanie należy dołączyć odpowiednie załączniki. Co należy zrobić, w przypadku, gdy przedsiębiorcę nie dotyczą wszystkie wymienione w dokumentacji konkursowej?

ODPOWIEDŹ

Do wypełnionego wniosku o dofinansowanie należy dołączyć wszystkie obowiązkowe załączniki w tym również załącznik nr 11, tj. „Informacja nt. braku załącznika (jeśli dotyczy)”.

70. Czy Wnioskodawca, którego inwestycją będzie np. zakup nowej maszyny do produkcji kremów na bazie miodu naturalnego i zaplecza z nią związanego przy wiodącym PKD 10.98.Z „Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana”, a będąca jedyną z możliwych do wyboru i wynikająca z podklas wskazanych w załączniku nr 4 Opracowanie sektorów wykluczonych może starać się o dofinansowanie w ramach Działania 3.2. na inwestycję związaną z miodem naturalnym i produktami na bazie miodu naturalnego.

ODPOWIEDŹ

Wykluczona jest produkcja miodu i jego pierwsza odsprzedaż. W przypadku gdy projekt nie dotyczy takiej działalności, to będzie mógł kwalifikować się do wsparcia, gdyż nie zachodzą przesłanki świadczące o wykluczeniu.

Dodatkowo informujemy, że zgodnie z art. 1 pkt 1 lit. c) ROZPORZĄDZENIA KOMISJI (UE) NR 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. wyklucza się udzielanie pomocy przyznawanej przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych w następujących przypadkach:

- kiedy wysokość pomocy ustalana jest na podstawie ceny lub ilości takich produktów nabytych od producentów podstawowych lub wprowadzonych na rynek przez przedsiębiorstwa objęte pomocą;

- kiedy przyznanie pomocy zależy od faktu przekazania jej w części lub w całości producentom podstawowym.

71. W jaki sposób będą rozliczane koszty bieżące we wniosku o płatność.

ODPOWIEDŹ

W ramach konkursu koszty bieżące, zaplanowane we wniosku o dofinansowanie będą rozliczane w następujący sposób:

Udokumentowanie poniesienia wydatków związanych z kosztami bieżącymi w okresie 6 następujących po sobie miesięcy, potwierdzone dokumentami księgowymi (faktury) oraz potwierdzeniem zapłaty lub innymi dokumentami o równoważnej wartości księgowej, potwierdzającymi poniesienie wydatku. Przez 6 następujących po sobie miesięcy rozumie się okres w jakim będą ponoszone wydatki – decyduje data zapłaty. Dodatkowo w okresie realizacji projektu konieczne będzie wykazanie, że zakupione wydatki bieżące zostały przeznaczone na cele projektu, np. jeśli w ramach kosztów bieżących beneficjent zaplanował zakup opakowań do pakowania wytworzonych przez siebie produktów, to konieczne będzie dostarczenie dokumentacji potwierdzającej, że te opakowania zostały zużyte w całości do zapakowania tych produktów w okresie realizacji projektu, wskazanym we wniosku o dofinansowanie. Dokumentami potwierdzającymi zużycie tych opakowań mogą być np. potwierdzenie rozchodu opakowań ze stanów magazynowych lub wykaz wyprodukowanych  produktów, które zostały zapakowane w te opakowania.

W przypadku, gdy beneficjent przedstawi do rozliczenia potwierdzenie zapłaty z dnia np. 1 stycznia 2021 r., potwierdzające płatność za zakup danych wydatków bieżących, to kolejne płatności ze te wydatki bieżące muszą być dokonane z datą nie późniejszą, niż 30 czerwca 2021 r. (decyduje data księgowania).

Dodatkowo do zakończenia okresu realizacji projektu lub do złożenia wniosku o płatność końcową, konieczne będzie udokumentowanie wykorzystania na cele projektu zakupionych i rozliczonych wydatków bieżących.

Jeśli beneficjent zaplanował w projekcie kilka wydatków bieżących, np. opakowania, raty kredytu, czynsz, etc., to okres 6 następujących po sobie miesięcy liczy się odrębnie dla każdego wydatku.

72. Kurs Euro za 2021 r.

ODPOWIEDŹ

W celu prawidłowego wskazania danych za 2021 r. (niezbędnych do określenia statusu przedsiębiorcy), w Oświadczeniu o statusie Beneficjenta należy przyjąć kurs euro w wysokości – 4,5994.

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś