FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Inwestycje w MŚP – tego potrzebują firmy z regionu


2020-06-16 14:25

Ponad 800 wniosków zostało złożonych do tej pory w trzech rundach konkursu oferującego wsparcie przedsiębiorców w utrzymaniu konkurencyjności oraz zachowaniu miejsc pracy. Dofinansowanie ze środków unijnych w takiej formie cieszy się ogromnym zainteresowaniem firm z naszego województwa, które zgłaszają potrzebę doinwestowania, modernizacji czy dywersyfikacji produkcji w związku z sytuacją jaka nastąpiła z powodu pandemii. Pomoc obejmuje także bieżącą działalność m.in. koszt wynagrodzeń pracowników, pokrycie wydatków dotyczących opłat za czynsz, media czy zobowiązań ratalnych.

III Filar Śląskiego Pakietu dla Gospodarki jest ofertą, którą województwo śląskie wpisuje się w promowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej narzędzie wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Nabór trwa od 28 kwietnia do 23 czerwca i realizowany jest w czterech rundach po 14 dni. Poszerzony katalog kosztów, opracowanie nowych reguł, dopuszczających przedsiębiorstwa z sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii, notujących wysokie spadki obrotów – wszystkie te elementy zachęcają do skorzystania z uruchomionych funduszy, co widać po ilości złożonych wniosków. Trzy zakończone edycje to ponad 800 projektów dotyczących inwestycji podnoszących konkurencyjność przedsiębiorstw oraz ułatwiających utrzymanie na rynku. Dofinansowanie obejmuje zakup nowych oraz używanych maszyn, urządzeń, specjalistycznych środków transportu czy przeprowadzenia prac modernizacyjnych, podnoszących jakość świadczonych usług, umożliwiających wprowadzenie na rynek nowych produktów.

Najwięcej złożonych do Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości projektów dotyczyło inwestycji w sektorze przetwórstwa przemysłowego, natomiast duża część odpowiada bieżącej sytuacji gospodarczej regionu, ponieważ o dofinansowanie ubiegają się także przedsiębiorstwa związane z gastronomią, hotelarstwem, turystyką oraz tzw. przemysłem czasu wolnego – rozrywka i kultura. Te sektory, z uwagi na straty spowodowane Covid-19 mają możliwość uzyskania dodatkowych punktów. Po trzech rundach można zauważyć wzrost liczby wniosków, składanych przez te branże, co pokazuje, że wprowadzenie dodatkowych możliwości przynosi spodziewane efekty.

Czwarta, ostatnia runda naboru zakończy się 23 czerwca.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś