FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Kolejna szansa dla przedsiębiorstw z regionu – do rozdania ponad 153 mln złotych


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesujący Cię wynik:
Pokaż wyniki
2016-06-22 13:33

30 czerwca Śląskie Centrum Przedsiębiorczości rozpocznie nabór wniosków w ramach konkursu Badania i Rozwój, Innowacje w MŚP na dofinansowanie zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach oraz wsparcie prac B+R w sektorze MŚP. To kolejny krok do zbliżenia świata nauki i biznesu, bowiem projekty muszą wpisywać się w inteligentne specjalizacje naszego województwa, którymi są: medycyna, energetyka oraz technologie informacyjno-komunikacyjne.

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości jest jednostką samorządową, specjalizującą się w przydzielaniu funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO WSL). To już drugi konkurs wspierający sektor MŚP w tym roku i choć wymagania w tej perspektywie są spore, zainteresowanie pozyskaniem funduszy wśród przedsiębiorców rośnie. Świadczy o tym m.in. liczba osób biorących w spotkaniach informacyjnych czy ilość złożonych wniosków w pierwszym konkursie perspektywy 2014-2020.

30 czerwca 2016 r. rozpocznie się nabór wniosków w ramach Działania 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach, dzięki któremu zwiększy się liczba firm inwestujących w prowadzenie badań dotyczących medycyny, energetyki oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych, a także wykorzystujących ich efekty w praktyce.

Przemysł i nauka potrzebują siebie nawzajem

- Nauka jest skazana na współpracę z biznesem. Staramy się przekonywać naszych potencjalnych partnerów, że nasza uczelnia ale również inne, mają pełną świadomość tego, że bez biznesu nie mamy szans na to, by sobie dobrze radzić a o rozwoju w ogóle nie ma mowy. Jesteśmy otwarci, mamy znakomite laboratoria, które dzisiaj jeszcze mają wiele mocy, jeżeli chodzi o możliwość prowadzenia badań, aczkolwiek nie są wykorzystywane na tak szeroką skalę jakbyśmy sobie tego życzyli – podkreśla prof. Marek Gzik, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Przemysłem Politechniki Śląskiej .

Konkurs jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Projekty powinny obejmować opis prac B+R, zarówno przemysłowych, jak i eksperymentalno-rozwojowych.

- Wspieramy dwie inicjatywy, dwa typy projektów. Pierwszy dotyczy stworzenia lub rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach i jest szansą na zakup nowych maszyn i urządzeń, aparatury badawczej, niezbędnej do prowadzenia badań, jak również licencji na oprogramowanie. W drugim dofinansowanie przeznaczone jest bezpośrednio na prace B+R
w przedsiębiorstwach - wynagrodzenia pracowników, ekspertów zaangażowanych w realizację danego projektu czy użytkowania aparatury i sprzętu – wyjaśnia Zbigniew Faruga, Dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

W najbliższych dniach odbędą się spotkania informacyjne dotyczące konkursu, zaplanowane w taki sposób, by dotrzeć do przedsiębiorców z całego województwa. Zainteresowani mogą odwiedzić 22.06.2016 r. Bielski Park Technologiczny Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji (Czechowice-Dziedzice, ul. Nad Wisłą 1), Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny 24.06.2016 (ul. Wojska Polskiego 8), Urząd Miasta w Rybniku 28.06.2016 r., Częstochowski Park Przemysłowo – Technologiczny 30.06.2016 (ul. Wały Dwernickiego 117-121) oraz w Parku Naukowo Technologicznym „Technopark Gliwice” (ul. Konarskiego 18 C). Uczestnicy poznają szczegółowo regulamin konkursu, kryteria wyboru i oceny projektów, kwalifikowalność wydatków, przedstawiona zostanie także Regionalna Strategia Innowacji Województwa Śląskiego. Eksperci poświęcą również czas n.in. na omówienie zasad prawidłowej realizacji projektu i występowanie nadużyć finansowych. Warto podkreślić, że spotkania będą prowadzić osoby zaangażowane bezpośrednio w procesy dotyczące „życia projektu” – od momentu oceny i wyboru, poprzez realizację
i rozliczenie aż po zakończenie i okres trwałości. Warto podkreślić, że maksymalny poziom wsparcia może sięgać nawet 80%.

Więcej informacji na temat spotkań można znaleźć tutaj

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś