FB Pixel Code Przejdź do treści głównej

Planują przyszłość z funduszami


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2021-11-10 11:36

Trzy największe programy pomocowe, jakie są dedykowane sektorowi MŚP to najważniejszy podwód, który przyciągnął uczestników, kolejnym była także możliwość konsultacji w Strefie Rozmów, gdzie czekali specjaliści z Instytucji Otoczenia Biznesu.

Wsparcie i jego skuteczność to efekt pracy zarządu województwa oraz współpracy ze stroną rządową i Komisją Europejską. Zareagowaliśmy na wszystkich obszarach. 1,4 miliarda złotych przekazanych na pomoc dla przedsiębiorców to realna kwota zabezpieczona na utrzymanie działalności firm, zwłaszcza w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które są krwioobiegiem naszej gospodarki. Tylko w naszym regionie jest zarejestrowanych jest pół miliona takich firm. Ich dalszy rozwój jest uzależniony właśnie od inwestycji – podkreślił wicemarszałek Wojciech Kałuża

Za nami szczególnie trudny dla biznesu okres, kryzys dotknął niemal wszystkich gałęzi gospodarki. W tym czasie Zarząd Województwa Śląskiego zainicjował konkursy pozwalające utrzymać się na rynku firmom, szczególnie tym z najbardziej zagrożonych branż. Dzisiejsze spotkanie jest okazją do podsumowania doświadczeń, poznamy bowiem kolejne projekty wybrane do dofinansowania. Powiemy również o tym, co nas czeka w przyszłości, bo nasz region otrzyma wsparcie z trzech programów pomocowych. Wszystko, co istotne dla prowadzenia biznesu jest dziś dostępne dla państwa – podkreślał otwierając wydarzenie dyrektor ŚCP Krzysztof Spyra.

Konferencję rozpoczęła uroczystość wręczenia promes umów o dofinansowanie przedsiębiorcom, których wnioski złożone w konkursach Inwestycje w MŚP oraz Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach uzyskały szansę na realizację, dzięki podniesieniu alokacji przez Zarząd Województwa Śląskiego.  

Symboliczne czeki wręczali przedstawiciele zarządu województwa: wicemarszałkowie Wojciech Kałuża i Dariusz Starzycki oraz Izabela Domogała (członek zarządu województwa) i Beata Białowąs (członek zarządu województwa). Sejmik reprezentował radny Piotr Czarnynoga. Przed uroczystością Dyrektor ŚCP Krzysztof Spyra odczytał list gratulacyjny przesłany przez poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwigę Wiśniewską.

- Trudno o lepsze miejsce do dyskusji o przyszłości i rozwoju sektora MŚP. Województwo śląskie to prężnie rozwijający się region i miejsce, w którym chętnie inwestują zarówno krajowe, jak zagraniczne podmioty gospodarcze, To także region, który kieruje do przedsiębiorców bogatą ofertę wsparcia, czego przykładem jest Śląski Pakiet dla Gospodarki – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

- Środki, które otrzymaliśmy przeznaczymy na wdrażanie nowych technologii, co wpłynie na poprawę naszej konkurencyjności. Pozwoli to też na zatrudnienie nowych osób. Bez tych pieniędzy na pewno nie zrealizowalibyśmy tych planów – podsumowuje Kamil Sikora, szef firmy Foxstudio z Pszczyny, która otrzymała wsparcie na wprowadzenie na rynek B2B oraz B2C nowego produktu i usługi wykonywania na zamówienie online materiałów reklamowych w postaci etykiet samoprzylepnych oraz etykiet o dowolnym kształcie, a także usługi znakowania w pełnym kolorze płaskich materiałów promocyjnych przy pełnej personalizacji nakładu.

Ideą Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest przede wszystkim edukacja i dostęp do specjalistycznej wiedzy, dlatego w programie konferencji  nie zabrakło paneli dyskusyjnych oraz  praktycznych warsztatów. Na temat Funduszy dla Śląskiego, Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji rozmawiali podczas panelu Wicemarszałek Wojciech Kałuża, Dyrektor ŚCP Krzysztof Spyra, Dyrektor WUP w Katowicach Grzegorz Sikorski, Wiceprezes Funduszu Górnośląskiego Jacek Miketa oraz przedstawiciel przedsiębiorców, korzystających ze środków unijnych Mateusz Bortel, właściciel Browaru Kraftwerk, który podzielił się swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu funduszy. Innowacje, cyberbezpieczeństwo i dostępność to najważniejsze zagadnienia poruszone podczas dyskusji z ekspertami: Arturem Kozłowskim, dyrektorem Sieci Badawczej Łukasiewicz, Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG,  Polskiego Klastra IoT & AI – Agnieszką Łasut i Markiem Ostafilem oraz Markiem Wojtasem z  Centrum Naukowo - Przemysłowe EMAG S.A. Projektodawcy realizujący projekty z dotacją mogli wziąć udział specjalnym szkoleniu poświęconym problematyce przeprowadzania zamówień publicznych. W strefie rozmów dyżurowali pracownicy instytucji wpierających MŚP: Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Funduszu Górnośląskiego, Enterprise Europe Network, Śląskiego Regionalnego Funduszu Poręczeniowego, Śląskiego Centrum Obsługi  Inwestora i Eksportera (InSilesia), Sieci Badawczej Łukasiewicz.

 

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś