FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Ponad 400 mln złotych dla przedsiębiorców. W tym roku najwięcej środków otrzymają firmy inwestujące w prace badawczo-rozwojowe


2017-03-15 13:17

Wsparcie innowacji, prac badawczo-rozwojowych, doradztwa w zakresie wdrażania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, to główne cele, które mają szansę na dofinansowanie w tym roku w ramach funduszy wdrażanych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości.

Firmy wkrótce będą mogły sięgnąć po pieniądze na realizację przedsięwzięć związanych
z tworzeniem bądź rozwojem istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego, które służy działalności innowacyjnej bądź na przeprowadzenie prac B+R w przedsiębiorstwach. To kolejny tego typu konkurs, na który zostanie przeznaczona największa pula środków – ponad 271 mln złotych.

- Dać impuls do realizacji nowych projektów gospodarczych to nasze główne założenie. Doświadczenie pokazuje, że w naszym regionie nie tylko dyskutujemy o gospodarce, ale też potrafimy stworzyć dobry klimat do funkcjonowania przedsiębiorstw oferujących produkty i usługi unikatowe, zaawansowane technologicznie i nowatorskie. Zależy nam na konkretnym wspieraniu takich działań. Świat innowacji nie może funkcjonować bez dwóch ważnych graczy – biznesu i nauki, dlatego stwarzamy warunki, także te finansowe, by obie strony spotkać przy realizacji wspólnych przedsięwzięć – podkreśla marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa

Potrzeba rynku, konieczność unowocześniania produkcji, konkurencja to czynniki wpływające na większe zainteresowanie sektora prywatnego dokonaniami instytucji naukowych. Uczelnie wyższe z województwa śląskiego mają na swoim koncie coraz więcej projektów, realizowanych wspólnie bądź na zlecenie sektora prywatnego.

- Staramy się przekonywać naszych potencjalnych partnerów, że nasza uczelnia ale również inne, mają pełną świadomość tego, że bez biznesu nie mamy szans na to, by sobie dobrze radzić a o rozwoju w ogóle nie ma mowy. Jesteśmy otwarci, mamy znakomite laboratoria, które dzisiaj jeszcze mają wiele mocy, jeżeli chodzi o możliwość prowadzenia badań, aczkolwiek nie są wykorzystywane na tak szeroką skalę jakbyśmy sobie tego życzyli – podkreśla prof. Marek Gzik, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Przemysłem Politechniki Śląskiej.

Więcej funduszy na badania

Za nami pierwszy konkurs, przeprowadzony w 2016 roku, w ramach działania 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach, w którym zostało złożonych 148 projektów. Warto zaznaczyć, że w tym roku środki na ten cel są o blisko 120 mln większe.

- Konkurs jest przeznaczony dla mikro, małych, średnich oraz - co jest nowością w tym roku także dużych przedsiębiorstw. Wspieramy dwie inicjatywy, dwa typy projektów. Pierwszy dotyczy stworzenia lub rozwoju istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach i jest szansą m.in. na zakup nowych maszyn i urządzeń, służących pracom B+R, aparatury badawczej, niezbędnej do prowadzenia badań, jak również licencji na oprogramowanie. W drugim dofinansowanie przeznaczone jest bezpośrednio na prace B+R w przedsiębiorstwach – tutaj wliczamy koszty wynagrodzeń pracowników, ekspertów zaangażowanych w realizację danego projektu czy użytkowania aparatury i sprzętu – wyjaśnia Bartosz Rozpondek p.o. Dyrektora ŚCP.

Projekty powinny obejmować opis prac B+R, zarówno przemysłowych, jak
i eksperymentalno-rozwojowych. Przykłady realizowanych projektów pokazują, jak szerokie może być zastosowanie tego typu wsparcia.

- Przede wszystkim dotyczą inteligentnych specjalizacji naszego regionu, którymi są medycyna, energetyka i ICT. Znajdziemy zatem przykłady prac badawczo-rozwojowych, służących  opracowaniu prototypów innowacyjnych systemów monitoringu; z dziedziny energetyki – prowadzenia badań pod kątem magazynowania energii odnawialnej, czy z medycyny – prace nad innowacyjnymi usługami przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych. Wszystkie te projekty skupione są na finalnym odbiorcy- każdym użytkowniku, co jest wartością dodaną, bowiem służą poprawie jakości naszego życia – podsumowuje Bartosz Rozpondek.

W kwietniu odbędą się spotkania informacyjne w subregionach, poświęcone właśnie temu konkursowi.

Na kolejne przedsiębiorcy mogą liczyć w drugiej połowie roku – jesienią przeprowadzony zostanie konkurs dotyczący wspierania Instytucji Otoczenia Biznesu, natomiast w grudniu już po raz trzeci Śląskie Centrum Przedsiębiorczości będzie zachęcać do składania projektów, wdrażających innowacje w MŚP. Łączna suma środków na ten rok wynosi ponad 400 mln złotych. Szczegóły dotyczące konkursów oraz spotkań informacyjnych dostępne są na stronie www.scp-slask.pl.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś