FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Rekordowy miliard


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2023-01-18 10:51

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości wypłaciło już ponad miliard złotych. Fundusze Europejskie stale zmieniają gospodarkę województwa śląskiego.

Przed nami nowe konkursy, tymczasem padł rekord w wypłatach poprzedniej perspektywy finansowej. Firmy ze Śląskiego otrzymały już ponad miliard złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. A to jeszcze nie koniec, bo refundacje poniesionych przez przedsiębiorców kosztów będą trwały nadal w najbliższych miesiącach. Pieniądze przeznaczone zostały zarówno na duże projekty, jak i małe, o lokalnym znaczeniu. Dzięki środkom unijnym poprawiło się na przykład bezpieczeństwo lotów, będziemy mogli korzystać z przyjaznych dla oczu świetlnych półek czy odwiedzić obesitologa, czyli lekarza specjalizującego się w leczeniu otyłości. Prowadzone są badania nad lekiem na ostrą białaczkę szpikową, tworzony jest mały, butikowy hostel, a w kręgielni będzie można posłuchać jazzowych koncertów. Z funduszami stykamy się na co dzień.

— Kwota miliarda złotych robi wrażenie, z tak dużymi środkami jeszcze nie mieliśmy do czynienia. Przełomowy był zwłaszcza rok 2022, w którym wypłaciliśmy śląskim firmom blisko 300 milionów złotych. To niewątpliwy sukces Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości i efekt ciężkiej pracy całej załogi. Sprawdzonych i zatwierdzonych zostało już niemal 3 tysiące wniosków o płatność, a ciągle spływają kolejne — zauważa Krzysztof Spyra Dyrektor ŚCP. — Dzięki dofinansowaniu rozwijają się firmy, powstają miejsca pracy, wprowadzane są innowacje. To także środki przeznaczone na wsparcie w najtrudniejszym okresie, kiedy wybuchła pandemia. Już w kwietniu 2020 roku, z inicjatywy Jakuba Chełstowskiego Marszałka Województwa Śląskiego, otwarliśmy nabór w konkursie pomagającym szczególnie tym firmom, które najbardziej ucierpiały. Teraz z kolei będziemy skupiać się na łagodzeniu skutków transformacji gospodarczej regionów górniczych, nie zapominając jednak o kreowaniu przestrzeni służącej badaniom naukowym. Takie dwutorowe działanie jest niezbędne do ochrony potencjału naszego województwa z jednej strony, a z drugiej do wprowadzania przełomowych rozwiązań.

 

Wspomniana kwota miliarda złotych, wypłacona została uczestnikom konkursów w następujących obszarach:

Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach — ponad  265 mln zł

Innowacje w MŚP (w tym Inwestycje w MŚP) — 659 mln zł

REACT-EU % — ponad 7,5 mln zł

Technologie informacyjno-komunikacyjne w działalności gospodarczej — niemal 46 mln zł

Profesjonalizacja IOB — 4 mln zł

Umiędzynarodowienie gospodarki regionu —  ponad 1 mln zł.

 

Ponadto 26 mln złotych wypłaconych zostało w projektach pozakonkursowych przeznaczonych na promocję gospodarczą regionu, rozwój eksportu i podwyższanie poziomu usług przez instytucje otoczenia biznesu.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś