FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Informacje związane z Funduszami Unijnymi dla Śląska (FE SL 2021-2027) znajdziesz na funduszeue.scp-slask.pl

Silesia pod błękitnym niebem


2018-01-25 21:41

100 mln zł na projekty badawcze i rozwojowe, które wpłyną na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Przedstawiciele województwa śląskiego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 22 stycznia 2018 r. podpisali porozumienie „Silesia pod błękitnym niebem”.

Przedsięwzięcie skupia się na technologiach poprawy jakości powietrza — redukcji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych oraz minimalizacji ich skutków dla zdrowia. Zapewni współpracę środowisk naukowych i biznesu oraz wpłynie na interdyscyplinarne ujęcie zagadnienia.

Inicjatywa skierowana jest do jednostek naukowych oraz przedsiębiorców z sektora MŚP. Planowany budżet to 100 mln zł, Województwo Śląskie będzie dysponowało połową tej kwoty. W pierwszym etapie konkursy będą ogłaszane przez NCBiR, a w drugim, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przez Samorząd Województwa Śląskiego. Finansowanie projektów zaplanowane jest na lata 2018-2023, natomiast ich monitorowanie zakończy się w roku 2027.

Zgłaszane projekty będą obejmowały takie dziedziny jak, między innymi, energetyka, inżynieria biomedyczna, informatyka, transport czy medycyna. Badania mogą dotyczyć na przykład zrównoważonego transportu, energii ze źródeł odnawialnych czy redukcji emisji, monitoringu i sterowania emisją zanieczyszczeń powietrza, opracowania systemów alarmowania mieszkańców czy rozwoju diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych wywołanych degradacją środowiska.

Zarówno władze województwa, jak i NCBiR podkreślały znaczenie programu „Silesia pod błękitnym niebem”. — Jestem dumny i zaszczycony, że jeden z pierwszych elementów rządowego Programu dla Śląska powstał — został wymyślony i opracowany — w Samorządzie Województwa Śląskiego — stwierdził po podpisaniu porozumienia wicemarszałek Michał Gramatyka. Natomiast prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zwrócił uwagę na uniwersalny wymiar akcji: — Współpraca, którą dziś podejmujemy, to krok w kierunku osiągnięcia bardzo ważnego celu dla społeczeństwa. Znajomość problematyki, a także umiejętność wyboru i wdrażania innowacji, którą posiadają władze województwa oraz Centrum, dają szansę na powstanie projektów, które bardzo precyzyjnie odpowiedzą na potrzebę czystego powietrza. Liczymy przy tym, że efekty programu znajdą zastosowanie również w innych miastach, bo przecież zanieczyszczenie powietrza nie jest dziś problemem wyłącznie Śląska.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś